Koszt kapitału obcego

W artykule „Koszt kapitału własnego” zarysowałem metodologię obliczania kosztu kapitału właścicieli. W dzisiejszym wpisie chciałbym zwrócić uwagę na koszt kapitału obcego, który w dużym stopniu wpływa na zdolność przedsiębiorstwa do generowania gotówki.

Koszt kapitału obcego zależy od stopy wolnej od ryzyka (która jest zależna od inflacji), a także od stopnia zagrożenia wypłacalności przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do kosztu kapitału własnego, koszt  kapitału obcego jest częściej uwzględniany przez przedsiębiorców, ponieważ łatwiej jest go oszacować w planowaniu finansowym.

Kapitał obcy, pozyskiwany  przez przedsiębiorców przybiera najczęściej formy:

  1. Kredytu bankowego, linii kredytowej, kredytu terminowego
  2. Papierów dłużnych
  3. Obligacji krajowych oraz obligacji międzynarodowych

Najczęściej stosowanym kapitałem obcym w przedsiębiorstwach w Polsce jest kredyt bankowy. Koszt kredytu bankowego stosunkowo łatwo wyliczyć – wystarczy posłużyć się kalkulacjami udostępnionymi przez naszego doradcę kredytowego. Warto jednak zauważyć, że odsetki od kredytu bankowego pomniejszają podstawę opodatkowania. Oznacza to że kredytobiorca korzysta z możliwości odliczenia odsetek od kredytu jako kosztu uzyskania dochodu. Tą niewątpliwą zaletę kapitału obcego nazywamy tarczą podatkową.

Ogólny wzór na koszt kapitału obcego w przedsiębiorstwie wygląda następująco:

KD = kd*(1-t)

gdzie

KD – koszt kapitału obcego po opodatkowaniu

kd – koszt kapitału obcego przed opodatkowaniem

t – stopa podatkowa

Kapitał obcy jest tańszą formą finansowania przedsiębiorstwa. Jednakże pozyskanie kapitału obcego jest ściśle związane z posiadaniem odpowiedniej wielkości kapitału własnego. Zadłużenie przedsiębiorstwa powinno być adekwatne do posiadanych kapitałów własnych.

Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>