Koszt kapitału własnego

Mój przyjaciel – początkujący przedsiębiorca twierdzi że każdy kredyt bankowy to ogromne zło. Dlatego stara się działać wykorzystując własne zasoby pieniężne. Jego taktyka na początku działalności okazywała się dobra. Firma rosła, zwiększała sprzedaż, obroty i zyski. W pewnym momencie zatrudniała już ponad 50 osób. Podziwiałem mojego przyjaciela za to ze potrafił tyle osiągnąć. Kiedy jednak przypadkowo go spotkałem, to dowiedziałem się że sprawa nie wygląda tak różowo. Okazuje się że przedsiębiorstwo nie rozwija się już tak dynamicznie jak na początku, że właściciel rozważa sprzedanie firmy i ulokowanie pieniędzy w bezpiecznych instrumentach finansowych, żeby zapewnić sobie stabilną przyszłość. Nie widzi bowiem żadnej możliwości rozwoju własnego przedsiębiorstwa.

Zachowanie mojego przyjaciela – przedsiębiorcy jest typowe dla właścicieli firm, którzy budują swoje imperia polegając tylko i wyłącznie na kapitale własnym. Strategia finansowania przedsiębiorstwa za pośrednictwem kapitału własnego, dobrze się sprawdza w przypadku małych firm, które zaczynają.  Kapitał własny jest kapitałem bezpiecznym, który w przeciwieństwie do zobowiązań nie jest tak szybko wymagalny. Kiedy przedsiębiorstwo rośnie, rozwija się -okazuje się że kapitał własny jest najdroższym kapitałem. Jego koszt jest wyższy niż kapitału obcego. Dodatkowo w przypadku problemów finansowych w spółce jest on wymagalny dopiero po spłaceniu zobowiązań. Kapitał własny w przedsiębiorstwie cechuje więc większe ryzyko i większy koszt pozyskania. Dlaczego ten koszt jest taki istotny? Jak pisałem w artykule „Koszt kapitału” jest on stopą graniczną, którą firma musi wypracować, żeby wyjść „na zero”. Warto zatem szacować koszt kapitału własnego. Pomoże to odpowiedzieć na pytanie czy istnienie mojej firmy ma sens? Jeżeli chcemy zainwestować w akcje spółki giełdowej to tym bardziej szacowanie kosztu kapitału powinno być głównym czynnikiem decyzyjnym.

Jak pisałem w poprzednich artykułach koszt kapitału to koszt alternatywny. Dobrze wyjaśnia to formuła obliczeniowa kosztu kapitału własnego w przedsiębiorstwie. A więc:

ke = Rfr +Rpr

gdzie

ke - koszt kapitału własnego

Rfr -stopa zwrotu wolna od ryzyka

Rpr - stopa zwrotu z tytułu premii za ryzyko związane z inwestowaniem w kapitał własny.

Stopa wolna od ryzyka jest generowana przez instrumenty wolne od ryzyka. Instrumenty te są najczęściej emitowane przez sektor publiczny. Są one obarczone niskim ryzykiem niewypłacalności. W Polsce przykładem takich aktywów są 52 – tygodniowe bony skarbowe. Do obliczenia wartości stopy wolnej od ryzyka można użyć rentowności obligacji 5 lub 10 letnich.

Premia za ryzyko to różnica pomiędzy stopą zwrotu uzyskiwaną z akcji spółek, a stopą zwrotu z obligacji skarbowych. Jest ona obliczana na podstawie danych historycznych jako średnia arytmetyczna. Informacje na temat premii za ryzyko dla konkretnych krajów podają agencje ratingowe.

Dla zainteresowanych tematem dodam, ze istnieją jeszcze dwie metody określania kosztu kapitału własnego. Jedna opiera się na modelu rynków kapitałowych CAPM, druga zaś związana jest z modelem zdyskontowanych dywidend o stałej stopie wzrostu.

Zachęcam do przejrzenia literatury tematu, ponieważ problematyka kosztu kapitału jest bardzo istotna w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Polecam książkę Krzysztofa i Teresy Jajuga „Inwestycje

1 komentarz do “Koszt kapitału własnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>